MSG insan sağlığı için güvenli midir?

Gıda katkı maddelerinin tümü uluslararası ve ulusal sağlık ve gıda otoritelerinin onayı ile kullanılabilir. Gıda katkı maddelerinin güvenliğinden sorumlu uluslararası kuruluşlar Birleşmiş Milletlerin yönetiminde görev yapan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Gıda ve Tarım Organizasyonu (FAO) tarafında oluşturulan Codex Alimentarius Komisyonu ve JECFA olarak adlandırılan “Gıda Katkıları için FAO/WHO Ortak Uzmanlar Komitesi”dir. Bunlara ek olarak US-FDA (Birleşik Devletler Gıda ve İlaç İdaresi) ve EFSA (Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi) ve daha birçok ulusal gıda güvenliği otoritesi gıda katkılarının güvenliği ve denetimi konusunda sorumluluk taşırlar. Monosodyum glutamat, yukarıda belirtilen tüm sağlık/gıda otoriteleri ve bilim kuruluşları tarafından insan sağlığı için güvenli kabul edilmektedir.

MSG HAKKINDA BİLİM DIŞI İDDİALARIN TÜKETİCİLERDE YARATTIĞI ENDİŞELERİN YERSİZ OLDUĞUNU AÇIKLAMAK ÜZERE BAŞTA FDA OLMAK ÜZERE ÇEŞİTLİ OTORİTELER TÜKETİCİLERE YÖNELİK OLARAK AŞAĞIDAKİ BİLGİLENDİRMELERİ YAPTILAR.
ABD Gıda ve İlaç Dairesi (US Food and Drug Administration) : MONOSODYUM GLUTAMAT(MSG) SORU VE CEVAPLAR
Kanada Sağlık Bakanlığı (Health Canada) : MONOSODYUM GULUTAMAT (MSG) SORU VE CEVAPLAR
Avustralya_Yeni Zellenda Gıda Otoritesi : GIDALARDA MSG
Avrupa Gıda Bilgi Konseyi (EUFIC) : MONOSODYUM GLUTAMAT HAKKINDAKİ GERÇEKLER
Monosodyum glutamat, tüm sağlık/gıda otoriteleri ve bilim kuruluşları tarafından insan sağlığı için güvenli kabul edilmektedir. Monosodyum glutamat JECFA tarafından "ADI Not Specified - ADI Belirlenmemiş" grubuna, FDA tarafından da " GRAS - Generally Recognized As Safe - Genellikle Güvenli Kabul Edilir" sınıfına dahil edilmiştir. Bu iki grup da en güvenli katkıların bulunduğu gruplardır. Bu gruplarda olmayan katkıların aksine, GRAS listesindeki ve “ADI Belirlenmemiş” Grubundaki katkılar için kullanımda limit tespit edilmemiştir.

 

 

 

 
info@msgnedir.com